Tagad Pērkot lietotu automašīnu – Obligātā kārtā nāksies sniegs obligātas ziņas VID!
Agrāk indivīdi baudīja brīvību rīkoties pēc saviem ieskatiem. Tomēr laiki ir mainījušies, un cilvēki tagad cīnās ar vēl nepieredzētiem notikumiem. Ir gaidāmas būtiskas izmaiņas, kas ietekmēs lielāko daļu automašīnu īpašnieku: lietotu automašīnu iegāde. Tomēr šai attīstībai ir brīdinājums, par kuru daudzi nezina, un ir jāapdomā, kāpēc tika pieņemts tik drastisks lēmums. Ir svarīgi izpētīt, kas ir priekšā, un šī lēmuma iemeslus.
Kā informē Finanšu ministrija, valdība apstiprinājusi izmaiņas Ceļu satiksmes likumā, kas nosaka, ka lietotu transportlīdzekļu pircējiem no otrdienas 31.janvāra jāsniedz rekvizīti Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Izņēmumi netiks veikti, un ir jāsniedz konkrēti dati, kas iepriekš nebija obligāti. Acīmredzams jautājums ir, kāpēc? Kāpēc tiem, kas meklē taupību un izvēlas lietotas automašīnas, ir jāaizpilda dokumenti un jāpamato savs lēmums? Tagad tas būs pienākums, un tā iemesli drīz kļūs skaidri pilnīgi visiem, lai arī turpmāk nebūtu itin nekādu pārpratumu šajā nozarē kopumā. Taču, kāpēc tas viss tik pēkšņi sācies?
Piedāvāto grozījumu mērķis ir uzlabot VID nodokļu iekasēšanas procedūru efektivitāti un mazināt ēnu ekonomikas klātbūtni lietoto automašīnu tirgū. Likumprojekta primārais mērķis ir esošā atsavināšanas reģistrācijas aizlieguma paplašināšana, attiecinot to uz noteiktas kategorijas transportlīdzekļiem, ko privātpersonas ieguvušas ārvalstīs, konkrēti citās ES dalībvalstīs, un pēc tam reģistrētas Latvijā.
Pēc pārskatīšanas pabeigšanas personām ir obligāti jāiesniedz pieteikums, kurā ir ietverta visaptveroša informācija. Šis pasākums tiek veikts, lai nodrošinātu VID optimālu risku izvērtēšanas spēju, mazinātu iespējamo nodokļu nemaksāšanu lietotu automašīnu tirdzniecības sektorā un novērstu jebkādus nodokļu nemaksāšanas mēģinājumus. VID arī noskaidrojis ar automobiļu sākotnējo reģistrāciju Latvijā saistītas fiziskas personas, kuru aģentus nodarbina juridiskas personas, lai maskētu ienākumus, kas gūti no to komercdarbības.
Ienākumu slēpšanas sekas sniedzas tālāk par finansiālu triecienu valstij un sabiedrībai. Tas rada arī negodīgu nodokļu konkurenci, kas negatīvi ietekmē uzņēmumus. Līdz ar to būtu jāveic steidzami pasākumi, lai maksimāli samazinātu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, ierobežojot nelikumīgi iegūto līdzekļu apriti. Šis priekšlikums ir iekļauts Valsts budžeta likumā, lai nodrošinātu atbilstību.