Orgāns, kam klusi sāp… kāpēc pārbaudīties?

Ķermenī viss ir cieši saistīts, un sāpes vienā ķermeņa daļā var atspoguļoties pavisam citā zonā. Tāpat kā gadījumā, kad iesnu dēļ aizkrīt arī ausis, tāpat arī gadījumā, ja saslimis mūsu organisma lielākais iekšējais orgāns, varam saskarties ar virkni citu sūdzību, kam nemaz nav saistības ar patieso slimības cēloni. Šis orgāns var palikt bez uzmanības pat diezgan kritiskā stāvoklī, tāpēc ka tam nav sāpju receptoru. Šī iemesla dēļ par saslimšanu tas nevar signalizēt sāpju formā kā tas ir citu orgānu darbības traucējumu gadījumā.

Tomēr pavisam kluss šis orgāns nav. Tam vienkārši ir cits veids, kādā pastāstīt par savu neizsāpāmo sāpi. Tādas sūdzības kā gremošanas traucējumi, nelabums, vemšana, regulārs apetītes zudums, sāpes un uzpūšanās vēdera lejasdaļā, vispārējs vājums, nogurums un ādas zvīņošanās, nieze, vēnu dzīslu parādīšanās, asinsizplūdumi un dzelte var būt signāli, kas liecina, ka nepieciešams pārbaudīties pie hepatologa.

Turpinājumā prof. A. Krūmiņa, kas J. Ķīša Estētiskās Dermatoloģijas klīnikā kā hepatoloģe strādā jau vairāk kā 10 gadus, pastāstīs vairāk par šo orgānu, kas klusi sāp, bet tomēr mums kaut ko stāsta…

Kurš ir klusākais orgāns?

Medicīnā tā ārstēšana uzticēta atsevišķai nozarei. Hepatoloģija ārstē un pēta dažādas šī orgāna saslimšanas. Turklāt tiek ziņots, ka arī daļai pacientu, kas izveseļojušies pēc COVID-19 vīrusa, šis orgāns ticis bojāts – un arī šajā gadījumā tas mēmi klusē. Tāpēc tā pārbaude ieteicama arī pēc izslimotas vīrusa slimības. Šis orgāns turklāt ir ne vien lielākais iekšējais orgāns, bet arī lielākais organisma dziedzeris.

Tas organismā veic ļoti nozīmīgu atindēšanas funkciju – ar tā palīdzību asinis tiek atbrīvotas no piesārņojošām atkritumvielām. Tas rūpējas, lai organismā nenonāktu kaitīgas vielas, kas kaitētu pārējiem orgāniem. Tā šūnas ražo žulti, gremošanas sulu, kā arī piedalās glikozes līmeņa regulācijas procesā un ietekmē holesterīna vielmaiņu. Tajā arī tiek uzkrāti vitamīni un minerālvielas.

Šis orgāns kopumā veic vairāk kā 500 nozīmīgu funkciju. Šis organisma klusākais orgāns ir aknas.

 

Vai aknas vispār vajadzīgas?

Daba iekārtojusi, ka mūsu organismā nekas nav lieks un visam ir sava funkcija. Tomēr ir orgāni, bez kuriem izdzīvot ir iespējams, piemēram, liesa vai vairogdziedzeris. Tomēr bez aknām nav iespējams nodrošināt dzīvībai nepieciešamās funkcijas, jo no aknu veselības atkarīga arī pārējā organisma darbība.

Atšķirībā no aknām, nieru bojājumi ir neatgriezeniski un vienīgais, ko iespējams darīt to labā, ir nepieļaut tālāku bojājumu veidošanos. Aknām turpretī piemīt salīdzinoši laba spēja atjaunoties. Arī tad, ja izoperēta daļa šī orgāna, atlikusī lēnām palielinās un spēj pat daļēji kompensēt zaudējumu. Tomēr hroniskas vai akūtas aknu mazspējas gadījumā vienīgais risinājums var būt transplantācija.

Kopumā donoru trūkums ir aktuāla problēma – to cilvēku skaits, kas gaida rindā uz aknu transplantu, ir krietni lielāks par veicamo transplantāciju skaitu. Bieži vien transplantācijas ir vienīgais veiksmīgas ārstēšanas veids un pacienta iespēja izdzīvot. Transplantācija ir viens no 21. gs. brīnumainākajiem medicīnas sasniegumiem. Latvijā aknu transplantācijas operācija pirmo reizi tika veikta 2011. gada 14. janvārī Paula Stradiņa Universitātes Klīniskajā slimnīcā.

 

Aknu saslimšanas simptomi

Aknu slimības bīstamas ar to, ka tās nepavada izteiktas sāpes, bet citām pazīmēm bieži vien netiek pievērsta pietiekama uzmanība. Sākotnējā stadijā par aknu saslimšanu liecina neliels nogurums, nespēks, nelabums, apetītes zudums vai sāpes vēdera lejasdaļā.

Tomēr, lai konstatētu aknu funkcijas traucējumus, vienīgais veids, kā pārliecināties par aknu veselību, ir laboratorisku analīžu un papildus izmeklējumu veikšana. Tādā gadījumā nepieciešams vērsties pie speciālista hepatologa, kas palīdzēs gan atrast sliktās pašsajūtas cēloni, gan nozīmēs ārstēšanas terapiju.

Atklāt aknu darbības traucējumus agrīnā stadijā ir ļoti būtiski, jo savlaicīgi konstatējot bojājumus, pastāv augsta iespēja, ka aknas vēl spēs atjaunoties. Tas iespējams gadījumā, ja laicīgi tiek noteikta diagnoze un uzsākta ārstēšana.

 

Kā pasargāt aknas no bojājumiem?

Ar medikamentozo terapiju nav pietiekami, lai ārstētu bojātas aknas, tas prasa arī dzīvesveida izmaiņas un aktīvu pacienta līdzdalību. Sabalansēts miega režīms, stresa ietekmes ierobežošana un pārdomāts uzturs ir ne vien mentālās veselības, bet arī veselīgu aknu pamatā. Tāpat nepieciešams ikdienā uzņemt ūdeni pietiekamā daudzumā un pavadīt laiku svaigā gaisā.

Liekais svars un aknu aptaukošanās ir teju kā divas monētas puses, tāpēc fiziskas aktivitātes, kuru laikā tiek sadedzināti liekie tauki un atvieglota aknu darbība, ir viens no galvenajiem nosacījumiem, lai rūpētos par savu aknu veselību. Svara kontrole tostarp ietver ne vien fiziskus vingrinājumus, bet arī aknām draudzīgas diētas izstrādāšanu.

Veselīgs dzīveveids ietver arī atteikšanos no smēķēšanas un alkohola patēriņa ierobežošanu. Alkohola izraisīta aknu slimība ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem Rietumu pasaulē – aknu ciroze ierindojas nāves cēloņu top 10. Tomēr tas ir maldīgs priekšstats, ka aknu saslimšanas ir vien alkoholiķu problēma. Aknu veselību negatīvi ietekmē arī pārmērīga medikamentu lietošana, tostarp bezrecepšu medikaments Ibuprofen var būt aknām ļoti kaitīgs un pie ilgtermiņa liletošanas radīt nopietnus aknu bojājumus.

Lai pārbaudītu aknu veselību, ieteicams reizi gadā konsultēties pie hepatologa, kas nozīmēs asinspārbaudes vai nopietnu aizdomu gadījumā par aknu saslimšanu arī citus papildus izmeklējumus. Asins analīzēs tiek noteikta aknu šūnās sintezējošo fermentu ASAT un ALAT aktivitāte – bojātas aknu šūnas gadījumā, asinīs nonākušo fermentu koncentrācija pieaug. Tostarp var tik nozīmēta ultrasonogrāfija, kas arī ir viens no veidiem, kā konstatēt aknu problēmas.

 

Droša ceļošana

Lai arī visu saslimšanu priekšplānā izvirzījies COVID-19, tā tomēr nav vienīgā infekcijas slimība, no kuras jāizvairās, dodoties ceļojumā uz ārzemēm. Ar A vīrushepatītu iespējams inficēties ne vien dodoties uz dienvidiem, bet arī apmeklējot tādas valstis kā Ukrainu vai Krieviju. Šajā gadījumā ieteicama vakcinācija, turklāt pret to vakcinēties ieteicams arī visiem tiem, kuriem jau ir kāda nopietna aknu saslimšana. Tomēr, lai iegūtu A vīrushepatīta radītu aknu iekaisumu, ne vienmēr jāaizceļo uz tālākām zemēm. Tas tiek pārnēsāts arī nemazgājot rokas, ar netīra un inficēta ūdens vai pārtikas starpniecību.

Tostarp, ja runa ir par ceļošanu no viena mīļākā pie nākamā, ne vien COVID-19 ietvaros ieteicama seksuālo partneru skaita samazināšana, bet tas palīdzēs arī izvairīties no saslimšanas ar B hepatītu. Gadījumu sakaros, kad nav pārliecības par partneri, ieteicama prezervatīva lietošana. Tāpat šo infekciju iespējams iegūt tetovēšanas vai manikīra salonos, ja nav veikta pienācīga instrumentu sterilizācija.

Pirms došanās ceļojumā, ieteicams griezties pie infektologa, kas pārzina saslimšanu riskus dažādās pasaules daļās. Hepatoloģe A. Krūmiņa tajā skaitā specializējusies šajā sfērā un J. Ķīša Estētiskās Dermatoloģijas klīnikā pacientus pieņem arī kā infektoloģe. Infgektoloģija un hepatoloģija ir cieši saistītas, jo tādas infekciju slimības kā hepatīti vistiešākajā veidā saistīti ar aknu bojājumiem.

 

Kā jūtas Tavas aknas?

Par to, kā jūtas aknas, tās pašas nepastāstīs. Kā jau secinājām, aknas nemīl alkoholu, smēķēšanu, mazkustīgu dzīvesveidu, dienas režīma trūkumu, nekontrolētu medikamnetu lietošanu, treknus ēdienus un ķīmiski pārsātinātu pārtiku. Bez tā visa pastāv augsta iespēja, ka Tavas aknas jūtas diezgan labi. Tomēr, kā jau noskaidrojām sarunā ar hepatoloģi A. Krūmiņu, aknu mierīgā klusēšana var būt ļoti mānīga pat veselīgākā dzīvesveida piekritējam.

Tāpēc labākais veids, kā pārliecināties par to labsajūtu, ir ikgadēja aknu pārbaude. A. Krūmiņu satikt iespējams J. Ķīša Estētiskās Dermatoloģijas klīnikā, taču iespējams pierakstīties arī attālinātai konsultācijai no jebkuras vietas Latvijā vai ārzemēs.

Ieskaties arī dermatologs.com – jo ne velti aknu ārstam atvēlēts kabinets lielākajā no Baltijas dermatoloģijas klīnikām. Izsitumi uz ādas var būt arī aknu veselības spogulis. Galu galā, teiciens “skaistums nāk no iekšienes” medicīnā ir diezgan burtiski uztverams – organisma iekšienē aknas diktē mūsu sejas ādas stāvokli vēl pārliecinošāk par jebkuru sejas krēmu.

You may also like...