Tagad Bankas ziņos VID par klientu skaidras naudas iemaksām! Lūk, par kādām summām tiks ziņots

Jaunais regulējums nosaka, ka nodokļu maksātājiem būs jānodrošina iespēja klientiem norēķināties bezskaidrā naudā par sniegtajiem pakalpojumiem vai veiktiem mazumtirdzniecības darījumiem konkrētajās vietās, struktūrvienībās vai tirdzniecības automātos. Šī prasība stāsies spēkā 2025. gada 1. aprīlī, un tā ir daļa no mērķa veicināt bezskaidrās naudas izmantošanu, uzlabojot finanšu darījumu uzraudzību un pārskatāmību.

Papildus šīm izmaiņām, sākot no nākamā gada, darba devējiem būs jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) informācija par gadījumiem, kad viņi izmaksā darbiniekiem algu skaidrā naudā.

Šie grozījumi ietver izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, kurus valdība apstiprināja ārkārtas sēdē 10. oktobrī. Pašreizējā kārtība neparedz prasību norādīt deklarācijās vai paziņojumos, vai darbiniekiem alga tiek izmaksāta skaidrā vai bezskaidrā naudā, tomēr turpmāk būs jānorāda šāda informācija, lai uzlabotu nodokļu pārvaldību un samazinātu iespējas izvairīties no nodokļu maksāšanas.

Pašlaik Valsts ieņēmumu dienests (VID) sastop grūtības iegūt precīzus datus par darba devējiem, kuri izmaksā algas skaidrā naudā, kā arī par darbiniekiem, kuri saņem šādu samaksu, to skaitu un saņemtās algas apmēriem. Šīs problēmas rodas, jo pašlaik nav noteiktas prasības norādīt šos datus nodokļu deklarācijās vai paziņojumos.

Labklājības ministrija (LM) uzsver, ka skaidras naudas izmantošana bieži ir saistīta ar ēnu ekonomikas aktivitātēm, jo tā ļauj vieglāk slēpt nelikumīgas vai nereģistrētas darbības. Tāpēc ir nepieciešams veicināt bezskaidrās naudas izmantošanu, kas uzlabo darījumu caurskatāmību un uzraudzību.

Ar šo grozījumu ieviešanu tiek cerēts palielināt bezskaidrās naudas apgrozījumu, tādējādi uzlabojot naudas plūsmas uzraudzību. Tas palīdzēs efektīvāk izmantot automatizētās uzraudzības sistēmas un samazināt administratīvo slogu, kas šobrīd pastāv gan uzraudzības iestādēm, gan nodokļu maksātājiem, veicinot caurspīdīgāku un likumīgāku ekonomiku.

You may also like...