Aukstuma vilnis, krusa un spēcīgs pērkona negaiss! Sinoptiķi steidzīgi brīdina, kas notiks no 27. Jūnija

No 27. jūnija Austrumeiropā centrālajā daļā gaidāms spēcīgs Melnās jūras ciklons, kas nesīs intensīvas un ilgstošas lietusgāzes. Dažviet prognozēts arī spēcīgs pērkona negaiss.

Sākot ar šīm dienām, temperatūras saglabāsies augstas, bet tuvojoties jūnija beigām, situācija krasi mainīsies. Dienvidu ciklons pakāpeniski aizvietosies ar anticiklonu no dienvidrietumiem. Lietavas apstāsies, un temperatūra pieaugs līdz +31 grādam pēc Celsija.

Centrālajā Austrumeiropas reģionā gaidāmi mēreni nokrišņi ar vietējiem pērkona negaisiem, bet dienvidos termometru stabiņi pacelsies līdz +35-37 grādiem pēc Celsija! Daudzviet būs ļoti stiprs karstums.

Nākamās nedēļas beigās aukstā fronte ienāks Eiropas daļā. Daudzviet temperatūra nepakāpsies virs +18-23 grādiem pēc Celsija, un dažviet pat pazemināsies līdz +10-15 grādiem pēc Celsija.

Šādas straujas un neparedzamas laika apstākļu izmaiņas var radīt ievērojamu kaitējumu infrastruktūrai, lauksaimniecībai un enerģētikas sistēmām. Tādēļ ir būtiski īstenot preventīvus pasākumus, ieskaitot savlaicīgu iedzīvotāju informēšanu, ārkārtas situāciju reaģēšanas dienestu sagatavošanu un iedzīvotāju apmācību par drošības noteikumiem.

Pirmā drošības noteikumu sērija pērkona negaisa apstākļos balstās uz Gausa-Ostrogradska teorēmu: visāda elektriska lādiņa iekšpusē vadītājs ir drošs. Tādēļ pērkona negaisa laikā cilvēki var justies droši automašīnā, zem autobusa pieturas jumta vai pat tirgus kioska.

Ja laika apstākļi negaidīti pasliktinās un jums ir jāatrod patvērums, tad šī ir piemērota vieta. Pat ja zibens uzdurtu jebkuru šādu aizsargājošo vietu, tas nesekmētu cilvēku iekšpusē: elektriskais lādiņš vienkārši momentāni nonāktu zemē, sekojot ārējai sienei.

Iespējams, pērkona negaiss var pārsteigt jūs ceļā uz autobusu vai vilcienu, bet nav nekas slikts, ja jums nākas nokavēties – vienkārši mierīgi to pagaidiet. Darba devēja aizrādījums vai maza fizikas atzīme par nokavēšanos nav nekas salīdzinājumā ar to, kas var notikt šādās situācijās, vai ne?

Turpmākajās dienās Latvijā prognozēts būtisks karstuma vilnis. Saskaņā ar jaunākajām prognozēm, gaisa temperatūra visā valstī pacelsies līdz +28..+32 grādiem. Piekrastes reģionos var būt nedaudz vēsāks, jo vējš pūtīs no jūras, bet pat tur temperatūra būs augsta.

Šis karstums saglabāsies vismaz vairākas dienas, un iedzīvotājiem tiek ieteikts būt uzmanīgiem, īpaši dienas karstākajā laikā.

Svarīgi regulāri dzert daudz ūdens, izvēlēties vieglu un gaisīgu apģērbu, kā arī izvairīties no ilgstošas uzturēšanās tiešos saules staros. Sauss un karsts laiks var palielināt ugunsbīstamību, tāpēc rīkojieties piesardzīgi, strādājot ar uguni vai citām dedzīgām vielām.

You may also like...