Drīzumā apsver neiedomājami sodīt iedzēruša šofera Pilnīgi visus pasažierus! Sodi būs milzīgi

Satiksmes drošības iestādes pārstāvis Oskars Irbītis, piedaloties TV24 raidījumā “Preses klubs”, aicināja izpētīt atbildības jautājumu saistībā ar pasažieriem transportlīdzekļos, kurus vadītāji ir alkohola reibumā. Tomēr Valsts policijas koledžas tiesību zinātņu docents Artis Velš šo jautājumu uzskata risina savādāk.

Viņš uzstāj, ka nav taisnīgi atbildību uzlikt kādam citam par autovadītāja rīcību. Turklāt Velšs ir pret kriminālatbildību tiem, kuri nevar noteikt vadītāja reibuma līmeni vai to identificēt. Viņš argumentē, ka juridiskā atbildība attiecas tikai uz pašu šoferi, nevis citiem transportlīdzekļa braucējiem. Tomēr šis viedoklis ir tikai diskusijas sākums.

Parasti tiek uzņemta atbildība par jebkuru situāciju, kas saistīta ar narkotiskām vielām, izņemot alkoholu. Tomēr, ja ir klāt arī alkohola faktors, tas sarežģī situāciju noteikt, vai persona, iespējams, bija pie stūres, būdama narkotisko vielu ietekmē.

Ir gadījumi, kad pasažieris, ceļojot ar taksometru, var nonākt nedrošā situācijā, ja policija aiztver vadītāju par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā. Šajā scenārijā pasažieris, kurš varētu nebūt informēts par vadītāja stāvokli, var nejauši tikt iesaistīts šajā likumpārkāpumā.

Viņa argumentācija liecina, ka ierosinātā rezolūcija nepalīdzēs efektīvāk cīnīties pret braukšanu dzērumā. Patiesībā tā var radīt pretēju efektu, palielinot traucējumu skaitu uz ceļiem. Velšs uzsvēra, ka esošie pasākumi, piemēram, transportlīdzekļu konfiscēšana un tiesiskā atbildība, ir bijuši ļoti veiksmīgi braukšanas dzērumā apkarošanā, taču kā redzams, tas joprojām turpinās, bet pakāpeniski paliekot mazāk.

Viņš norāda, ka šis jautājums prasīs pakāpenisku risinājumu un laiku. Ir svarīgi saprast, ka šādu problēmu nevar atrisināt uzreiz vai vienā brīdī.

Pagājušā gada novembrī tika veiktas būtiskas izmaiņas Krimināllikumā. Tagad kriminālatbildība attiecas uz personām, kuras vadījusi vai kontrolējusi transportlīdzekli, ja viņu alkohola koncentrācija asinīs vai izelpas gaisā pārsniedz 1,5 promiles. Tāpat likums tagad nosaka kriminālatbildību arī tiem, kuri vadīja transportlīdzekli narkotisko vielu reibumā.

Pašreizējās metodes liekas neefektīvas, īpaši saistībā ar traucētu kognitīvo spēju personām, kas alkohola reibumā vada transportlīdzekli. Lietas pamats slēpjas sabiedrības attieksmē, jo tiesu spriedumi par iereibušiem vadītājiem reti ved pie konstruktīvām iznākšanas iespējām. Tāpēc sabiedrības viedoklis ir izšķirošs. Saskaroties ar alkohola reibumu ir jāsaprot, ka tas noteikti nesīs savas sekas.

You may also like...