Tagad ar skaidro naudu nevarēsi rīkoties kā gribi – Tiks ieviesti summas limiti! Tas skars visus
Eiropas Savienība ir izvirzījusi stingrus pasākumus cīņai pret naudas atmazgāšanu, ieviešot aizliegumu veikt skaidras naudas maksājumus, kas pārsniedz 10 000 eiro. Šis svarīgais solis tika panākts pēc ilgstošām diskusijām un vienošanās starp Eiropas Parlamenta un ES valstu pārstāvjiem, un tas paredzēts, lai uzlabotu finanšu sistēmas integritāti un novērstu nelegālas naudas plūsmas.
Jaunajā regulā, kas stāsies spēkā visās ES valstīs, ir paredzēts novērst atlikušās nepilnības valstu tiesību aktos, nodrošinot vienotu un efektīvu pieeju naudas atmazgāšanas novēršanai. Šis solis veido pamatu cīņai pret finanšu noziedzību un veicina ES kopējo mērķi uzlabot finanšu tirgus drošību.
Turklāt, lai pastiprinātu pasākumus pret naudas atmazgāšanu, regulā ietverti stingrāki noteikumi luksusa preču pārdevējiem. Šiem tirgotājiem būs pienākums pārbaudīt klientu identitāti un ziņot iestādēm par aizdomīgiem darījumiem, sevišķi attiecībā uz juvelierizstrādājumu, luksusa automašīnu, privāto lidmašīnu un jahtu pārdošanu. Šāda pieeja nodrošina plašāku un rūpīgāku uzraudzību attiecībā uz augstākās vērtības preču tirdzniecību.
Nepieciešamība stiprināt regulējumu ir vērojama arī futbola industrijā, it īpaši turīgajiem futbola klubiem. Klubiem, piemēram, Minhenes “Bayern” vai Dortmundes “Borussia”, būs jāievēro jaunie noteikumi, kas paredzēti, lai novērstu iespējamos mēģinājumus izmantot profesionālo futbolu kā potenciālu naudas atmazgāšanas ceļu. Šis aspekts ir būtisks, ņemot vērā, ka futbolā nereti tiek veiktas ievērojamas investīcijas no trešajām valstīm, un regulas ieviešana sniegs papildu līdzekļus cīņai pret šo parādību Eiropā.
Eiropas Savienībā tiek veidota jauna iestāde, kas vērsta uz nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu – Eiropas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas iestāde (Amla). Šī iestāde, ko plānots izveidot, ir paredzēta kā efektīvs instruments cīņai pret finanšu noziedzību, it īpaši pievēršot uzmanību kriptovalūtu izmantošanai šajos procesos.
Turklāt jaunie noteikumi uzliek stingru uzraudzību darījumiem ar kriptovalūtu un banku operācijām, kurās piedalās superbagātnieki, kuru aktīvi pārsniedz 50 miljonus eiro. Uzņēmumu īpašniekiem, kuri kontrolē vismaz ceturtās daļas akciju, būs jāreģistrējas visā ES, nodrošinot vienotu un skaidru uzņēmējdarbības struktūru. Šie pasākumi ir vērsti uz nepieciešamību efektīvi apkopot informāciju par lieliem finanšu plūsmas procesiem un novērst finanšu noziedzību ES teritorijā.
Šādi noteikumi tiek plānoti ne tikai ar mērķi stiprināt finanšu sistēmas drošību, bet arī, kā norāda Eiropas Parlamenta galvenā sarunu vadītāja Eero Heinäluoma, lai apgrūtinātu Krievijas oligarhu iespējas izvairīties no ES sankcijām. Šie pasākumi ir iecerēti kā plaša un saskaņota pieeja, lai novērstu nelikumīgu naudas plūsmu, kas varētu traucēt ES ekonomikas stabilitāti un drošību.
Jaunais regulējums plānots stāties spēkā 2029. gadā, un par tā uzraudzību būs atbildīgas valstu iestādes, sadarbojoties ar Amla. Vēlākā posmā tiks pieņemts lēmums par Amla galvenās mītnes atrašanās vietu, un pašreizējais priekšlikums ierosina to izvietot Frankfurtē pie Mainas, Vācijas Federatīvajā Republikā. Šis solis apliecina ES apņemšanos radīt efektīvu sistēmu, kas efektīvi risina finanšu noziedzības radītās problēmas un veicina kopējo ekonomikas drošību.