Drīzumā apsver iespēju pamatīgi sodīt iedzēruša šofera visus pasažierus! Sodi gaidāmi milzīgi
Satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis TV24 raidījumā “Preses klubs” izteicis ierosinājumu izpētīt atbildības pasākumu ieviešanu iereibušu autovadītāju vadīto transportlīdzekļu pasažieriem. Savukārt Valsts policijas koledžas tiesību zinātņu docents Artis Velšs pauž pretēju skatījumu uz šo lietu.
Viņaprāt, nav korekti uzvelt transportlīdzekļa vadītāja atbildību un rīcību uz citu personu, kā arī saukt pie kriminālatbildības par transportlīdzekļa vadītāja reibuma stāvokļa neuztveršanu vai atzīšanu. Pēc Velša teiktā, kriminālatbildības jēdziens attiecas tikai uz transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, nevis uz atrašanos transportlīdzeklī pasažierim. Tomēr ar to viss tikai sākas!
Turklāt tiek uzņemta atbildība par jebkāda veida intoksikāciju, ieskaitot vielas, kas nav alkohols. Ja alkohola reibuma sekas joprojām pastāv, kļūst grūtāk noskaidrot, vai persona vadīja transportlīdzekli, būdams narkotiku reibumā.
Situācija veidojas, kad taksometra pasažieris nokļūst bēdīgā situācijā, kad autovadītāju aiztur policija par braukšanu reibumā. Šajā scenārijā pasažieris, kuram nav iepriekšējas pazīšanās ar vadītāju, neviļus kļūst par līdzdalībnieku.
Lasi vēl : Liene Kiviča piekauta? Internetu satricina Lienes Kivičas noplūdušās bildes Soc tīklos
Viņaprāt, šis piedāvātais risinājums nekādā veidā neveicinās cīņu pret braukšanu dzērumā; tā vietā tas saasinās traucējumu līmeni. Pēc Velša teiktā, esošie pasākumi, lai risinātu jautājumu par braukšanu reibumā, proti, tiesiskā atbildība un transportlīdzekļu atsavināšana, ir izrādījušies ļoti efektīvi.
Pēc Velša domām, šī problēma tiks novērsta pakāpeniski un laika gaitā. Viņš uzsvēra, ka tas netiks atrisināts vienas dienas laikā.
Dziesmu un deju svētkos viņš dalās ar kādu ievērojamu anekdoti. Šogad simtiem par festivāla apmeklētāju pārvadāšanu atbildīgajiem autobusu vadītājiem tika veikta rūpīga ekspertīze, atklājot, ka neviens no viņiem nav lietojis alkoholu. Turpretim iepriekšējos gados bija atkārtota problēma ar iereibušajiem vadītājiem.
Ieviešot Krimināllikuma grozījumus pērn novembrī, tika ieviesta kriminālatbildība personām, kuras vada vai instruē transportlīdzekļa vadīšanu, ja alkohola koncentrācija izelpā vai asinīs pārsniedz 1,5 promiles. Turklāt pie kriminālatbildības draud tie, kuri transportlīdzekli vada, būdami narkotisko vielu reibumā.
Diemžēl ir acīmredzams, ka pašreizējā pieeja ir neefektīva. Kā minēts iepriekš, galvenā problēma ir iereibušā autovadītāja pasliktināta spriešanas spēja. Izšķirtspēja slēpjas sabiedrības kolektīvajā nostādnē, jo mēģinājums tieši spriest ar iereibušo indivīdu izrādīsies neauglīgs. Tādējādi sabiedrības uztveres nozīmi nevar pārvērtēt. Sastopoties ar iereibušu personu, kas vada transportlīdzekli, obligāti nekavējoties jābrīdina varas iestādes,” uzsvēra Irbītis.