Siltuma vietā sagaidāms pamatīgs sals! Meteorologi steidzami paziņo prognozi atlikušajam Jūnijam

2024. gada jūnijs Austrumeiropā sola būt īpaši interesants laikapstākļu ziņā, liecina Hidrometeoroloģijas centra zinātniskā vadītāja Vilfanda prognozes. Saskaņā ar viņa teikto, šomēnes dažādos reģionos gaidāmas ievērojamas temperatūras svārstības.

Mēneša sākumā Austrumeiropā temperatūras līmenis būs tuvu normai vai pat augstāks. Sevišķi augstas temperatūras prognozētas Baltijas jūras piekrastē, kur siltuma vilnis radīs īpaši patīkamus apstākļus gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem. Šāda situācija veicinās aktīvu brīvā laika pavadīšanu dabā, dodot iespēju baudīt dažādas aktivitātes, sākot no pludmales atpūtas līdz pārgājieniem un riteņbraukšanai.

Lielākajā daļā Austrumeiropas jūnija pirmajā pusē temperatūra būs tuvu normālajam līmenim ar nelielām pozitīvām novirzēm. Tas nozīmē, ka aukstuma periodi šajā reģionā nav gaidāmi, un vidējā temperatūra svārstīsies ap 25 grādiem pēc Celsija. Šāda temperatūra ir ideāli piemērota vasaras brīvdienām un dažādām aktivitātēm ārpus telpām, kā arī nodrošina labvēlīgus apstākļus lauksaimniecības darbiem. Kopumā jūnija laika apstākļi Austrumeiropā solās būt gan patīkami, gan piemēroti dažādām aktivitātēm, padarot šo reģionu par pievilcīgu galamērķi gan vietējiem, gan viesiem.

Aukstuma anomāliju gaidās
Neraugoties uz solījumiem par siltu un patīkamu jūnija sākumu, laikapstākļi Austrumeiropā strauji mainīsies. Hidrometeoroloģijas centra zinātnieki brīdina par gaidāmajām negatīvajām temperatūras anomālijām, kas skars lielu daļu reģiona.

Aukstā viļņa iespējamība
Jūnija otrajā pusē laika apstākļi var kļūt īpaši sarežģīti, jo prognozēts, ka dažviet temperatūra var pazemināties līdz pat mīnus 2 grādiem pēc Celsija. Šādas zemās temperatūras jūnijā ir neparastas un rada bažas par potenciālo kaitējumu gan lauksaimniecībai, gan cilvēku veselībai. Augu augšana un attīstība var tikt nopietni ietekmēta, un šādas temperatūras svārstības var izraisīt stresu dažādām ekosistēmām.

Jūnija beigas
Mēneša beigās temperatūra reģionā pakāpeniski sāks paaugstināties, taču tā joprojām būs par 1-2 grādiem zemāka par sezonas normu. Salnas pamazām beigsies, bet laiks saglabāsies vēss, kas nebūs piemērots tipiskajām vasaras aktivitātēm. Šādi laikapstākļi var ietekmēt gan vietējos iedzīvotājus, gan tūristus, kuri bija plānojuši vasaras izklaides.

Gada sezonālās svārstības
Latvijas klimats ir pazīstams ar savām krasām svārstībām, kuras parasti ir raksturīgas pavasarim un rudenim, taču līdzīgas svārstības var rasties arī vasarā, radot neparedzētus aukstuma viļņus. Šie viļņi var būtiski ietekmēt cilvēku ikdienas dzīvi un vietējo ekonomiku.

Laikapstākļu ietekme
Pavasara un rudens sezonas Latvijā bieži vien pavada ilgstošas lietusgāzes vai sausuma periodi, kas būtiski ietekmē lauksaimniecību un ūdenslīmeni upēs. Lietusgāzes var izraisīt plūdus, kas appludina lauksaimniecības zemes, samazinot ražu un radot izaicinājumus zemniekiem. Sausuma periodi, savukārt, var samazināt ūdens resursus, kas rada problēmas augkopībā un lopkopībā, kā arī pazemina upju ūdenslīmeņus, ietekmējot ekosistēmas un kuģošanu.

Laikapstākļu prognoze: Nokrišņi un mainīgs vējš

Šodienas laikā Latvijā gaidāma mainīga laikapstākļu situācija, jo nokrišņu zona turpinās virzīties uz austrumiem. Vairākos reģionos prognozēti lietus periodi un mākoņainība, bet dažviet iespējamas arī intensīvākas lietusgāzes un pērkona negaiss. Tomēr dienas otrajā pusē debesis pamazām skaidrosies, sākot no rietumiem, un saule spīdēs, atnesot gaišākus brīžus.

Vēja ietekme un piesardzība

Vējš, kurš pūtīs dienas gaitā, var radīt sajūtu, ka ir vēsāks nekā patiesībā. Vietās ar spēcīgākām vēja brāzmām jābūt uzmanīgiem, jo tas var izraisīt nelielus postījumus un apgrūtināt pārvietošanos.

Temperatūra
Gaisa temperatūra Latvijā dienas laikā paaugstināsies līdz +15..+19 grādiem. Galvaspilsētā temperatūra sasniegs +17..+19 grādus, taču vēja dēļ tas var šķist nedaudz vēsāks.

Krusa un brīdinājumi

Šodienas laikā, kad nokrišņu zona virzīsies pāri Latvijai no rietumiem, gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes un iespējama krusa, īpaši rietumos, vēlāk arī centrālajos un austrumu rajonos. Brīdinājums par šiem laikapstākļiem būs spēkā līdz plkst. 18:00. Papildus tam, stipras vēja brāzmas var radīt potenciālu apdraudējumu, tādēļ ieteicams būt piesardzīgiem.

Šāds vējš var radīt grūtības pārvietoties un bojāt infrastruktūru. Ir iespēja, ka tiks bojāti jumti, koki un citas konstrukcijas, tādēļ svarīgi būt sagatavotiem šādiem notikumiem.

Tuvāko dienu prognoze
Meteorologi brīdina, ka nākamajās dienās Latvijā valdīs vēsi un lietaini laikapstākļi. Dienas laikā gaisa temperatūra paaugstināsies tikai līdz +10..+14 grādiem, savukārt naktīs tā pazemināsies līdz +5..+9 grādiem, kas ir zemāks nekā parasti šajā gada laikā.

Laikapstākļu ietekme uz reģioniem

Lielākajā daļā valsts teritorijas gaidāms vēsums un lietus, ar īpaši intensīvām lietusgāzēm Vidzemē un Latgalē. Šajos reģionos lietus būs spēcīgāks un ilgstošāks, radot papildu izaicinājumus vietējiem iedzīvotājiem. Rietumu un dienvidrietumu vējš pūtīs mēreni, brāzmās sasniedzot 15 metrus sekundē, pastiprinot vēsuma sajūtu un radot diskomfortu ārpus telpām.

Pērkona negaiss un mainīgi laikapstākļi

Sinoptiķi arī norāda, ka dažviet iespējams pērkona negaiss. Laikapstākļi būs ļoti mainīgi, ar biežiem un intensīviem nokrišņiem. Rīgā un citās lielākajās pilsētās lietus var būt īpaši stiprs, izraisot īslaicīgu ūdens uzkrāšanos uz ceļiem un ielām, kas var radīt sarežģījumus satiksmei un gājējiem.

You may also like...