Labi pazīstamais meteorologs paziņo, kad Latvijā beidzot iestāsies īsta Ziema

Nav itin nekāds noslēpums, ka patreizējais laiks ir uz robežas ar ziemu, ņemot vērā, ka pirms pāris dienām jau paspējām sagaidīt pamatīgu snigšanu un ceļu apledošanu. Šajā ziņā, nekas nav mainījies un priekšā gaidāmas grūtas dienas ar nepatīkamiem laika apstākļiem.  Tomēr, ja reiz runājam par ziemu, kāda īsti tā tiek solīta un vai tiešām tā atnāks ātrāk nekā esam pieraduši?

Atskatoties uz silto Septembri, grūti pat noticēt, ka Oktobris atnāca tik ļoti pēkšņi, pavisam auksts un vēl klāt ar sniegu. Ko gan varam sagaidīt tālāk, ja Oktobris ir tik ļoti auksts un paspēja vēl uzsnigt un apledot ceļi? Tieši šī iemesla dēļ, savas prognozes izteicies labi zināmais dabas vērotājs Vilis Bukšs. Viņa prognozes bieži vien sakrīt ar reālo laiku, tāpēc laiks uzklausīt arī viņu!

«Kā stāsta dabas rādītāju interpretācijas eksperts laika prognozēšanai novembrī Vilis Bukšs, pastāv uzskats, ka, ja rudens laikā zosis nesteidzas prom, tad ziema vēl netuvojas. Taču otrādi attiecīgi nozīmē pretējo! 

Pēc Bukša domām, novembris ir mēnesis, kad rudens un ziema iesaistās nemitīgā cīņā. Parasti lietus līst no rīta, bet vakarā to nomaina sniegs. Bukšs arī atzīmē, ka ir zināmi uzskati, pēc kuriem var prognozēt laikapstākļus šajā laikā.

Lasi vēl : Tikko paziņots, ka lielai daļai iedzīvotāju beidzot izmaksās pabalstu 60% lielumā!

Pēc tradicionālās gudrības, ja Sala laikā uz nesasalušas augsnes nolaižas sniegs un tas paliek neizkusis, tas liecina par tuvojošos agru pavasari. Saskaņā ar tautas teicienu, ja sniegs sedz sasalušu zemi, tad nākamais gads dos bagātīgu ražu. Kad Mārtiņa mēnesis iezīmējas ar aukstu laiku, var secināt, ka nākamais marts būs silts.

Turklāt sniega pārpilnība un bargais sals šajā laikā liecina par plaukstošu gadu. Tiek uzskatīts, ka novembris, kas ir gan silts, gan miglains, liecina par gadu, kuru raksturo trūkums un bads. Moskītu klātbūtne novembrī bieži tiek uzskatīta par vieglas ziemas indikatoru. Ja pirms sezonas ir bijis daudz saulainu dienu, ieteicams sēt nākamā gada pavasarī. Zāles trūkums saglabāsies līdz Jurģa ierašanās brīdim 23. aprīlī, kamēr pēc Mārtiņa 10. novembrī kokiem vēl turēsies lapas.

Novembra pirmajās divās nedēļās līdz Mārtiņa svinībām 10. datumā gaidāms rudens sezonai raksturīgs pārsvarā mitrs un maigs laiks. Gaisa temperatūra dienā svārstīsies no +5 līdz +12 grādiem pēc Celsija. Tomēr var būt dažas Mēness naktis, kad temperatūra var pazemināties līdz pat -1 grādam pēc Celsija.

Saskaņā ar Bukša prognozi Mārtiņa nedēļā, kas ilgs no 6. līdz 12. novembrim, var periodiski līs un dūmakas debesis. Laika zinātājs prognozē, ka ievērības cienīgu nokrišņu nebūs, un temperatūra 10.novembrī gan Mārtiņa, gan Mārtīnīša apkaimē svārstīsies +5 līdz +10 grādu robežās.

Mēneša vidū laikapstākļiem būs raksturīgas svārstības. Periodiski saules periodi mīsies ar mākoņiem, un gaisa temperatūra dienas stundās svārstīsies no +4 līdz +9 grādiem pēc Celsija. Rīta stundās gaidāms neliels lietus un brīžiem migla.

Ap 18. novembri laiks var kļūt vēsāks, gaisa temperatūrai naktīs noslīdot līdz -5 grādiem pēc Celsija. Šajā periodā var būt arī dažāda veida nokrišņi, tostarp slapjš slapjš slapjš slapjš gaisotne. Jāpiebilst, ka šajā laikā ceļi var kļūt slideni.

Pēc Vila Bukša teiktā, novembra otrajā pusē gaidāms nakts sals, dienā gaisa temperatūra svārstās no -2 līdz +3 grādiem. Gaidāma arī neliela snigšana, kas apledojuma dēļ var kļūt slideni ceļi. Ap Katrīnu (25.11.) gaidāmi dažāda veida nelieli nokrišņi, pārsvarā snigs un sniegs. Gaisa temperatūra naktī būs ap nulli, dienā nedaudz paaugstināsies. Tuvojoties Andreja dienai (30. novembrim), Latvijas austrumos iestāsies neliela ziema, naktī atsevišķos rajonos gaisa temperatūra noslīdēs līdz -7 līdz -10 grādiem, kas gan nebūs ilgi.

You may also like...