Latvijas dabas vērotājs paziņojis, jau cik drīz Latvijā gaidāms pirmais sniegs un uzsver, ka ziema būs Traka

Temperatūra Eiropā turpina pazemināties, un dažos reģionos jau tuvojas nullei. Zinātnieks Vilfands no ārzemju hidrometeoroloģijas centra uzsver, ka ziemai raksturīgi apstākļi sāk parādīties atsevišķās vietās. Paredzams, ka klimatiskā ziema drīzumā pārņems plašākas Eiropas teritorijas, un tas var notikt diezgan strauji.

Saskaņā ar prognozēm, līdz nedēļas beigām Tālajos Austrumos sagaidāms sniegs, un arī Eiropas ziemeļi drīz tiks klāti ar sniega segu. Taču Eiropas dienvidu, rietumu un centrālajos reģionos saglabāsies siltāks laiks, ar pozitīvu temperatūru.

Austrumeiropā šonedēļ vēl nesāksies klimatiska ziema, un turpināsies samērā silts laiks, lai gan temperatūra pakāpeniski pazemināsies. Oktobrī gaidāms, ka šajā reģionā temperatūra svārstīsies no +7 līdz +13 grādiem. Sals un sniegs nav prognozēts līdz mēneša beigām.

Prognozes liek atcerēties, cik svarīgi ir piemēroti ģērbties – lai gan oktobra saule var šķist mānīga, vējš būs dzestrs, un negaidītas lietusgāzes var pārsteigt. Siltas drēbes, piemēram, cimdi somā, var būt noderīgi, jo neaizņem daudz vietas, bet nodrošina komfortu.

Tiek uzskatīts, ka 1. decembra laikapstākļi var norādīt uz to, kāda būs gaidāmā ziema. Ja rīts būs silts, ziemas sākumā iespējami atkušņi, bet, ja dienā būs auksts, tad ziemas vidū var sagaidīt spēcīgus salus. Ja vakarā būs sniegputenis, iespējams, ziema būs gara un pavasaris vēls.

Ja 4. decembrī ir sals un upes ir sasalušas, tas liecina par tuvojošos atkusni, un Bārbiņa simboliski lauž ledu, uzsākot siltāku laiku. Ja ledus vēl nav izveidojies, tad, saskaņā ar ticējumiem, Bārbiņa to stiprina, veicinot tā veidošanos. Ja šajā dienā turpinās sals, tas nozīmē, ka arī turpmākajos ziemas svētkos saglabāsies aukstums. Ja tomēr atkusnis ir sācies, tad svētku laikā var gaidīt maigu un siltu laiku.

6. decembris ir Niklāva jeb Zirgu diena, kas tiek uzskatīta par Ziemassvētku vecīša dzimšanas dienu. Pastāv uzskats, ka, neievērojot šo dienu, zirgi, mājputni un aitas var kļūt spītīgi un slimīgi. Īpaša tradīcija šajā dienā ir berzt zirgiem muguras ar sniegu, lai ziemas mēnešos tie būtu pasargāti no slimībām un kaitēkļiem. Sākas arī ragavu laiks, un, ja šajā dienā pūš ziemeļvējš un snieg, ticējumi sola, ka vasara būs vēsa un lietaina.

9. decembris, kas tiek dēvēts par Vilku dienu, iezīmē trīs īpašas dienas decembrī, kas veltītas dzīvniekiem, putniem un zivīm. Ja šajā dienā vilki gaudo netālu no mājām, gaidāms, ka ziemā valdīs sals. Nākamajā dienā, 10. decembrī, zivis ienir dziļāk dīķos un ezeros, sākot savu ziemas miegaino periodu, kamēr lāči iekrīt ziemas guļā un aļņi nomet savus ragus.

11. decembris ir Žagatas un Sīļa diena, un saskaņā ar tautas ticējumiem, ja šie putni dzied, tas ir zīme, ka drīzumā sagaidāms kāds laimīgs notikums vai pārsteigums.

Visbeidzot, 13. decembris ir Lūcijas diena, kurā sāk pieaugt dienas garums. Tiek uzskatīts, ka katru dienu pēc šīs datuma diena pagarinās par viena vistas naga garumu, kas daudzviet arī tiek saukts par gaiļa dziedājuma garumu. Tāpat ir ticējumi, ka vilkači pulcējas trīs reizes gadā — Vasarsvētkos, Jāņos un Lūcijās.

You may also like...