CSDD Paziņojis, ka visus autovadītājus drīz sagaida milzīgas izmaiņas! Kaimiņvalstīs tas jau ticis pieņemts

Jau ļoti drīz Latvijas autobraucēji var paredzēt būtiskas izmaiņas, kas ietekmēs viņu braukšanas pieredzi. Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvji ir snieguši detalizētu skaidrojumu par esošajiem apstākļiem un nākotnes iespējām, ieviešot skaidrību par gaidāmajām norisēm Latvijas transportlīdzekļu tehnisko izvērtējumu jomā.

Pēdējā laikā dzirdam par ļoti daudz un dažādām izmaiņām, tomēr šis esot vairs tikai laika jautājums par to, kad tas tiks ieviests. Un pēc pēdējām ziņām, tas tikšot ieviest jau ļoti drīz. Taču par ko īsti iet runa?

CSDD rosinājusi apsvērt iespēju atteikties no tradicionālajām transportlīdzekļu tehniskās apskates uzlīmēm un tā vietā pieņemt Eiropas Savienības normatīvos aktus. Tam būtu nepieciešama tehniskās apskates sistēmas digitalizācija, un Latvija ir gatava pielāgoties jaunajiem standartiem.

Taču līdzšinējo uzlīmju aizstāšana ar digitālajām sistēmām vai dokumentiem nav noteikta, un nav pilnībā izvērtētas ieviešanas izmaksas. Latvijā esošā tehniskās apskates uzlīmju sistēma uz transportlīdzekļiem funkcionē kā vizuāls drošības un vides aizsardzības vadlīniju ievērošanas indikators.

Šīs uzlīmes ir rūpīgi pielīmētas vai nu uz transportlīdzekļa logiem vai paneļiem, un tajās ir redzama informācija par pārbaudes datumu kopā ar unikālu kodu, kas sniedz skaidru norādi par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli.

Sākot ar 2000. gadu Igaunijā papīra uzlīmes, kas norāda uz transportlīdzekļa tehnisko apskati, tika aizstātas ar digitālajiem sertifikātiem, kurus darbinieki izmanto apskates datu fiksēšanai. Šī sistēma ļauj uzraudzīt transportlīdzekļus, šķērsojot robežas vai braucot svešās teritorijās. Saskaņā ar pašreizējo sistēmu Igaunijā reģistrācijas apliecībai nav obligāti jāpievieno nekādas uzlīmes, jo policija var piekļūt satiksmes reģistra digitālajai informācijai.

Latvijas CSDD pārstāve uzsvēra, ka tehniskās apskates uzlīmēm ir noteikti ieguvumi. Tie ir bijuši noderīgi, lai atklātu krāpnieciskas darbības un identificētu autovadītājus dažādos gadījumos. Turklāt autožurnālists Pauls Timrots atzīmēja, ka redzamie dati uz šīm uzlīmēm var palīdzēt atpazīt transportlīdzekļa īpašnieku.

Daudzas valstis Eiropas Savienībā, piemēram, Francija, Vācija un Austrija, uzlīmē etiķetes pēc transportlīdzekļu drošības pārbaudēm. Turpretim dažas valstis ir izvēlējušās izmantot digitālo sertifikāciju vai alternatīvas metodes. Šīs valstis aktīvi pielāgojas jaunākajiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem, lai garantētu datu pieejamību un spēju regulēt transportlīdzekļus digitālajā telpā.

You may also like...