Dabas vērotājs Vilis Bukšs sniedz prognozes par to, kad Latvijā sagaidīsim jau pirmo sniegu
Septembris tiek prognozēts kā aptuveni par 3,5 grādiem siltāks nekā vidējais rādītājs no 1991. līdz 2020. gadam. Pagājušajā gadā rudens pirmais mēnesis arī bija 3,5 grādus siltāks nekā ierasts, ar vidējo temperatūru 15,8 grādiem, padarot to par siltāko septembri Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē.
Turpmākie rudens un ziemas mēneši tiek prognozēti kā vienu līdz divus grādus siltāki par normu. Pēc salīdzinoši sausā septembra mēs varam gaidīt nokrišņu daudzuma pieaugumu, īpaši piekrastes rajonos, kur siltais jūras ūdens palielinās spēcīgu lietavu iespējamību.
Pašreizējo sauso un vasarīgi silto laiku nosaka liels anticiklons, kas atrodas Krievijā. Prognozes liecina, ka tuvākajos mēnešos laikapstākļus galvenokārt ietekmēs Atlantijas cikloni, kas atnesīs siltu un mitru gaisu no okeāna uz Ziemeļeiropu. Tas var novest pie lielāka nokrišņu daudzuma un dažādu laika apstākļu variācijas.
Meteorologi atgādina, ka ilgtermiņa prognozēm joprojām ir ierobežota precizitāte. Šīs prognozes galvenokārt aplūko vidējo mēneša vai sezonas temperatūru, jo ir grūti paredzēt konkrētus aukstuma vai siltuma viļņus tik tālā nākotnē.
Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem šogad tikai janvāris bijis vēsāks nekā ierasts, kamēr pārējo mēnešu vidējā gaisa temperatūra pārsniegusi normu. Ja arī atlikušajos mēnešos turpināsies silts laiks, 2024. gada vidējā temperatūra varētu būt līdzīga 2020. gadā novērotajai, kad tika sasniegts siltākā gada rekords ar +8,76 grādiem.
Laikapstākļi bieži ir neparedzami, un meteorologi izsaka prognozes ar lielu piesardzību. Tomēr interese par to, kāds būs nākamais nedēļas, mēneša vai pat sezonas laiks, paliek nemainīga. Tautas zīmes var sniegt papildu norādes.
Lapu vēstnesis
Ja koku lapotne ilgstoši saglabājas zaļa rudenī, tas var liecināt par aukstu ziemu. Vēl viena tautas zīme saistīta ar pīlādžiem: ja rudenī ir daudz sarkano ogu, aukstums būs bargs. Lai gan nav precīzi noteikts, kas tiek uzskatīts par “daudz”, šogad pīlādžiem bija laba raža, kas varētu liecināt par aukstu ziemu.
Saskaņā ar trešo zīmi, ja vasara bija lietaina un rudens silts, ziema varētu būt garāka un skarbāka.
2024. gadā tika pārspēti vairāki nokrišņu rekordi, un septembris uzrādīja vēsturiski augstas gaisa temperatūras. Ja ticam šiem tradicionālajiem novērojumiem, Austrumeiropu varētu gaidīt auksta ziema.
No otras puses, zīmes liecina, ka putnu vēlā aizlidošana un augstais lidojums var paredzēt siltāku ziemu. Turklāt, sēņu daudzums tiek uzskatīts par indikatoru turpmāko laikapstākļu prognozēšanai: ja sēņu ir maz, bet riekstu daudz, tas var norādīt uz sniegotu un aukstu ziemu.