Drīzumā apsver iespēju neiedomājami sodīt iedzēruša šofera pilnīgi visus pašažierus! Sodi būs milzīgi

Satiksmes drošības iestāde Oskars Irbītis TV24 raidījuma “Preses klubā” raidījumā ieteica izpētīt atbildības pasākumu ieviešanu pasažieriem, kuri ir pasažieri transportlīdzekļos, kurus vada personas alkohola reibumā. Tikmēr Valsts policijas koledžas tiesību zinātņu docents Artis Velšs par šo tēmu raugās atšķirīgi.

Attiecīgā persona saglabā pārliecību, ka nav pareizi saukt pie atbildības kādu citu par autovadītāja darbībām. Turklāt Velš iestājas pret kriminālvajāšanu tiem, kuri nevar uztvert vai identificēt vadītāja reibuma pakāpi. Velss apgalvo, ka juridiskās vainas jēdziens attiecas tikai uz šoferi, nevis uz citiem transportlīdzeklī esošajiem. Tomēr jāatzīmē, ka tas ir tikai diskursa sākuma posms.

Tiek uzņemta atbildība par jebkuru stāvokli, kas saistīts ar vielām, kas nav alkohols. Tomēr, ja faktors ir arī alkohols, kļūst grūtāk noskaidrot, vai persona ir sēdusies pie stūres narkotisko vielu iespaidā.

Atsevišķās situācijās pasažieris, kas brauc taksometrā, var tikt nostādīts nedrošā stāvoklī, ja likumsargi aiztur vadītāju par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā. Šādā scenārijā pasažieris, kuram, iespējams, nav priekšzināšanu par vadītāju, var netīši kļūt par līdzvainīgu likumpārkāpuma izdarīšanā.

Pēc viņa argumentācijas, ierosinātā rezolūcija nepalīdzēs cīņā pret braukšanu dzērumā. Faktiski tam būs pretējs efekts, saasinot traucējumu apjomu. Velss uzsver, ka pašreizējie centieni apkarot braukšanu dzērumā, piemēram, transportlīdzekļu konfiscēšana un personu saukšana pie juridiskas atbildības, ir bijuši ļoti veiksmīgi.

Velšs norāda, ka šī jautājuma risināšana būs pakāpenisks process, kas prasīs laiku. Ir svarīgi atzīmēt, ka šo problēmu nevar novērst uzreiz.

Krimināllikums tika pārskatīts pagājušā gada novembrī, kā rezultātā tika veiktas būtiskas izmaiņas. Būtiskas izmaiņas ir kriminālatbildības iekļaušana personām, kuras vada vai kontrolē transportlīdzekli, ja alkohola koncentrācija asinīs vai izelpā pārsniedz 1,5 promiles. Turklāt likums paredz kriminālatbildību arī tiem, kuri transportlīdzekli vada narkotisko vielu reibumā.

Pašreizējās metodoloģijas neefektivitāte ir acīmredzama problēma. Galvenā problēma ir saistīta ar traucētām kognitīvām funkcijām personām, kuras vada transportlīdzekli alkohola reibumā. Lietas būtība slēpjas sabiedrības domāšanā, jo spriedelēšana ar iereibušu cilvēku parasti noved pie neproduktīviem rezultātiem. Tādējādi sabiedrības uztveres nozīmi nevar pārvērtēt. Sastopoties ar autovadītāju alkohola reibumā, nekavējoties jāziņo varas iestādēm, uzsvēra Irbītis.

You may also like...